dinamik-arama-agi-reklamlari-kilavuzu

Google Dinamik Arama Ağı Reklamları Kullanma Kılavuzu

Dinamik arama ağı reklamları, reklamverenlerin reklamlarını başka türlü tetiklememiş olabilecek sorgulardan yararlanmalarına olanak tanıyan bir kampanya türünü ifade eder. Başka türlü bulamamış olabileceğiniz yeni anahtar kelime seçeneklerini belirlemek için harika bir kaynak olabilirler.

Bu makalede, dinamik arama ağı reklamlarının ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve bunlardan yararlanmanın bazı yollarını ele alacağız. 

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nasıl Çalışır?

Dinamik Arama Ağı Reklamları veya DSA’lar, işletmenizle alakalı terimleri belirlemek için web sitenizin organik dizinini ve/veya feed’inizi (kuruluysa) kullanarak çalışır. DSA’ların güzelliği, reklamverenlerin anahtar kelime hedefleri içermemesidir. DSA’lar, arama kampanyalarında eksik olabilecek ek trafiği yakalamaya yardımcı olmak için genellikle normal arama kampanyalarının üzerinde ve ötesinde kullanılır. 

Reklamverenler, reklam metinlerinin çoğunluğunun taslağını hazırlayabilir. Microsoft’ta reklamverenler tüm reklam metinlerini kontrol edebilir, ancak Google’da başlıklar, sorguya ve açılış sayfasının içeriğine göre dinamik olarak oluşturulur. 

Her iki durumda da açılış sayfası, reklamverenin hedeflemesinde arama motorunun sorguyla en alakalı olduğunu belirlediği sayfaya dayalı olarak dinamik olarak seçilir. Bir reklamveren yalnızca bir URL’yi hedefliyorsa, varsayılan olarak bu, kullanılan URL olacaktır. 

Bir DSA Kampanyası Oluşturma

Bir DSA kampanyası oluşturmak için yeni bir kampanya oluşturarak ve normalde yaptığınız gibi bir arama ağı kampanyası seçerek başlayın.

Ayarlar içinde, “Dinamik Arama Ağı Reklamları ayarı”nı girmek için bir seçenek göreceksiniz.

Dinamik arama kampanyası oluşturma

Bu ayarları güncelleyebilmeniz için bu kutuyu genişletmek isteyeceksiniz. Ayarlara alanınızı, hedeflemek istediğiniz dili ve dinamik arama ağı reklamlarınızın kaynağının ne olmasını istediğinizi eklersiniz.

Varsayılan olarak, kampanyalar Google’ın web sitenizin dizinini kullanır. Ancak, bir feed ayarladıysanız, bir feed’i veya Google’ın dizini ile birlikte bir feed’i de kullanabilirsiniz.

Not: Bu noktadan sonra hedeflemeyi hassaslaştırma fırsatınız olacak, alan adınızı girmeniz tüm web sitenizi hedeflemeniz gerektiği anlamına gelmez.

dinamik arama ağı reklamı ayarları

Geri kalan ayar verilerinizi (bütçe, coğrafya vb.) girmeyi bitirin ve ardından “Kaydet ve Devam Et”i tıklayın.

Ardından, reklam gruplarınızı oluşturmak için bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Dinamik arama ağı reklamı ayarlarını dahil ettiğiniz için varsayılan reklam grubu türü artık “dinamik” olacaktır. Bu mükemmel çünkü istediğimiz şey bu. Buradan hedefleme seçeneklerinizi belirleyebilirsiniz. Belirli bir kategoriyi, yalnızca açılış sayfalarınızı, yalnızca belirli sayfaları veya tüm sayfaları hedefleyebilirsiniz.

Bir feed kullanıyorsanız, özel etiketleri de hedefleyebilirsiniz. Bu örneğin amaçları doğrultusunda, “açılış sayfaları”nı seçtim. Açılış sayfalarını hedeflemek iyi bir başlangıç ​​noktasıdır çünkü bu sayfalara gönderilen trafikten kesinlikle memnun olduğumu biliyorum.

Sitenizin tamamını kullanıyorsanız, insanları göndermek için ödeme yapmak istemediğiniz sayfalar için hariç tutmalar üzerinde düşünmek önemlidir (örneğin, müşteri destek sayfaları bir örnek olabilir). Ne sattığınıza bağlı olarak, reklam metninizin farklı ürün veya hizmetlerle daha alakalı olması için hedeflerinizi daha ayrıntılı bir şekilde bölümlere ayırmak isteyebilirsiniz.

reklam grubu oluşturma

“Kaydet ve devam et”i tıkladığınızda, reklamları ayarlamanız istenir. Bunlar, genişletilmiş metin reklamlara benzer, ancak başlıkların dinamik olarak oluşturulması ve dolayısıyla bunları Google dinamik arama ağı reklamlarında düzenleyemezsiniz (Bing’de yapabilirsiniz). Bu nedenle, birinci açıklama satırı ve ikinci açıklama satırı taslağını hazırlamanız gerekir.

Profesyonel ipucu: Rakiplerinizin canlı reklam metinlerinde kendilerine nasıl mesaj attığını görmek için Semrush’un Reklam Araştırması aracına bir göz atın.

Semrush Reklam Araştırması raporu

“Kaydet ve Devam Et”i tıkladığınızda, kampanyayı inceleme şansınız olacak ve ardından canlı yayına aktarabilirsiniz. Bu kadar kolay! 

dinamik arama ağı reklamı

DSA Kampanyalarının Artıları ve Eksileri

DSA kampanyaları, kapsamınızı genişletmek için mükemmeldir. Arama ağı kampanyalarınızın sınırı aşılmışsa, DSA kampanyaları iki şekilde gerçekten yardımcı olabilir:

  1. Erişiminizi, şu anda hesabınızda bulunan anahtar kelimelerin ötesinde genişletmenize olanak tanırlar.
  2. Gelen arama terimlerinden yeni anahtar kelimeler belirlemenizi sağlar! 

Semrush Anahtar Kelime Sihirli Aracı ayrıca yeni anahtar kelime fikirleri için beyin fırtınası yapmanın harika bir yoludur.

Anahtar Kelime Sihirli Aracı arama

Bazıları bunun büyük envanteri yönetmeyi çok daha kolay hale getirdiğini söyleyecektir ki bu doğru değildir, ancak ben şahsen DSA’yı arama kampanyalarının yerini alacak bir şey olarak görmüyorum. Artımlı olarak görüyorum. 

DSA’ların iki ana dezavantajı vardır ve bunların ikisi de reklamverenin daha az kontrole sahip olmasından kaynaklanır. Birincisi, reklam metinleri üzerinde yüksek derecede kontrol gerektiren, sıkı düzenlemelere tabi sektörler ve şirketler, reklamverenlerin ilk iki başlık üzerinde kontrolleri olmadığı için Google’daki DSA’larla mücadele edebilir. Ancak Bing’de reklamcılar kopyanın tamamını kontrol edebilir. 

İkinci düşüş, DSA kampanyalarının daha geniş bir erişime sahip olması nedeniyle bazen verimsiz olabilmeleridir. Hedeflemenizi gerçekten düşünmek ve proaktif olarak negatifler ve dinamik hedef hariç tutmalar şeklinde hariç tutmalar eklemek önemlidir.

DSA kampanyaları her zaman normal arama kampanyalarından daha düşük maliyetli değildir, bu nedenle arama terimleriniz maksimuma çıkmamış olsa bile test etmeye değer olabilir. 

DSA Kampanyaları Nasıl Hedeflenir?

DSA kampanyalarını hedeflemenin çeşitli yolları vardır ve en iyi yol gerçekten bireysel kullanım durumunuza bağlıdır. Reklamverenler beş farklı hedefleme seçeneği arasından seçim yapabilir.

1. Yalnızca Belirli URL’leri Hedefleme

Bu, sorguların bu belirli URL’lerin organik dizini ile alakalı olduğu kabul edildiğinde arama motorunun reklam yayınlayacağı anlamına gelir. Bunu, yalnızca dinamik bir bağlamda teslim edilmesini istediğiniz belirli sayfaların olduğu durumlarda yapmak değerlidir. 

Örneğin, büyük bir web siteniz varsa ancak DSA’yı yalnızca birkaç ürün veya hizmetin kapsamı için kullanmak istiyorsanız, hedeflemenizde hangi URL’lerin kullanılacağı konusunda seçici olmak daha kolay olabilir. 

2. Belirli Kategorileri Hedefleme

Bu durumda, reklamveren belirli konu kategorileri seçebilir; bu, arama motorunun, web sitelerinin seçilen kategorilere giren herhangi bir sayfasının organik dizini ile alakalı olduğu düşünüldüğünde reklamlarınızı göstereceği anlamına gelir. 

Bu, hedeflemek istediğiniz büyük bir sayfa grubunuz varsa yararlı olabilir ve her birini ayrı ayrı eklemek zaman alıcı ve sıkıcı olur, ayrıca zaman içinde yönetilmesi zor olur. 

3. Belirli Sayfa Başlıklarını veya İçeriği Hedefleme

Teknik olarak, bu, hedeflemenin iki farklı yolunu (başlıklar veya içerik) kapsar, ancak bunlar çok benzer şekilde çalışır. Bu, yalnızca başlığında veya içeriğinde belirli terimlerin bulunduğu sayfalara odaklanması dışında URL hedeflemeye benzer şekilde çalışır (ancak daha sonra reklamların ne zaman yayınlanacağını belirlemek için tam sayfanın organik dizinini kullanır).

Google’ın kategorik seçeneklerinden biraz daha ayrıntılı olmak istiyorsanız bu kullanışlıdır! 

4. Özel Etiketleri Hedefleme

Bu seçenek, reklamverenlerin hedeflemek istedikleri sayfaları gruplama konusunda biraz daha esnekliğe sahip olmalarını sağlar. Bu seçeneği kullanmak için reklamverenler, DSA kampanyalarına tam olarak hangi URL’lerin dahil edileceğini belirtmek için bir sayfa feed’i oluşturabilir. 

Bu, özellikle yüksek hacimli ürünleri yöneten büyük e-ticaret siteleri için yararlı olabilir.

5. Ek Hedefleri Katmanlama

DSA’yı test etme konusunda tereddütlüyseniz veya DSA’yı test ettiyseniz ve hedeflemenin çok geniş olduğunu düşünüyorsanız, arama yapanları daha iyi nitelemek için her zaman hedef kitleleri (“gözlem” yerine) “hedefleme” olarak katmanlayabilirsiniz. ‘a teslim edilirler. Örneğin, önceki web sitesi ziyaretçilerinin kitlelerini veya Google’ın üçüncü taraf kitle seçeneklerini katmanlayabilirsiniz.

DSA İstisnaları Ekleme

Kampanyanızın içermesini kesinlikle istemediğiniz herhangi bir sayfa varsa (bu sayfalar yanlışlıkla hedeflerinize düşebilirse) hariç tutmalar eklemek çok önemlidir.

Örneğin, şirketinizin ana sayfasını içeren sayfaları hedeflemek için bir DSA kampanyası oluşturduysanız, DSA kampanyasına web sitenizin tamamını hedeflemesini etkili bir şekilde söylüyorsunuz ve her sayfanın reklam yayınlamak için uygun olmasını istemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, istisnalar eklemek mantıklı olacaktır. 

Müşterilerime, örneğin, bu sayfaların iyi dönüşüm sağlama eğiliminde olmadığı ve bu trafiğin organik arama yoluyla gelmesini tercih ettiğim için genellikle blogu hariç tutmasını öneririm. Yine de bu gerçekten hedeflerinize bağlıdır ve yayıncılar gibi bazı reklamverenler için bir bloga trafik çekmek mantıklı olabilir. 

Ayrıca, her bir URL’nin nasıl performans gösterdiğini görmek için zaman içinde URL raporunu izleyebilir ve tanıtmayı düşünmediğiniz URL’lerin ortaya çıktığını görürseniz buna göre hariç tutmalar ekleyebilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelimeler Ekleme

Tahmin edebileceğiniz gibi, DSA’lar, normalde teklif vermeyeceğiniz bazı alakasız terimler getirebilir. DSA kampanyanıza, diğer kampanyalardan sahip olduğunuz mevcut tüm negatif anahtar kelimeleri aktararak başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Negatif anahtar kelimelerin gerektiği gibi eklendiğinden emin olmak için lansmandan sonra arama terimleri raporunu yakından takip edin!

Bu Postu paylaş

info@sosreklam.com

Sizi Arayalım

Biz Sizi Arayalım